Odchod ze sexbyznysu

Neplánujete pracovat v sexbyznysu celý život až "do důchodu"? Na této stránce najdete co nejvíc informací o tom, jak se na to připravit a na co nezapomenout.

Některé věci vám možná budou připadat hodně drsné, hodně přímočaré. Je ale potřeba říct, že autorkou textu je sexuální pracovnice. Nejde tedy o to, že by vás někdo chtěl strašit nebo se povyšovat. Je to popis reality právě z jejího pohledu.

Snažíme se vytvořit celorepublikový systém, který by pomohl sexuálním pracovnicím ve věku 60+. Chceme, aby existovala pomoc pro sexuální pracovnice, které zestárnou. Už nechtějí nebo nezvládnou pracovat v sexbyznysu, ale nestihly se buď finančně zajistit, nebo včas změnit profesi.

Pokud jako sexuální pracovnice nemyslíte na budoucnost, nejste z práce v sexbyznysu opravdu dobře finančně zajištěná nebo nezměníte profesi včas, můžete skončit i na ulici bez domova. Jaké možnosti v tu chvíli máte v České republice:

• bydlet na ubytovně (na to musíte mít peníze a zároveň tím podporujete majitele ubytoven, kteří podle informací ze sexbyznysu můžou být někdy i v kontaktu s podsvětím) - tam bydlet nechcete
  • bydlet v azylovém domě (máte určitou šanci, že vás tam v pokročilém věku přijmou, ale míst v azylových domech je málo a na vás možná místo nezbyde)
  • dostat obecní byt (těch je málo a nějakou šanci máte, ale nedá se na to spoléhat)
  • skončit na ulici a v lepším případě přespávat v noclehárnách (to asi není potřeba komentovat, protože bez domova nechce skončit nikdo)

Jak tomu předejít? Určitě je fajn myslet na to, že jednou budete chtít odejít ze sexbyznysu. Jak vidíte, my s vámi jednáme na rovinu. A na rovinu říkáme, co se může stát, když nezměníte profesi včas (pokud se z práce v sexbyznysu opravdu hodně nezajistíte).

Už dřív jsme vám nabídli tipy, jak se připravit na odchod ze sexbyznysu. Ty pořád platí a najdete je i na webovkách jiných organizací v zahraničí. Takže dávají smysl a fungují. Spousta sexuálních pracovnic je čte a používá, když se připravují na odchod ze sexbyznysu. Už jste je četli?

A co dělat dál, abyste neprožili pár hezkých let v sexbyznysu, ale pak neskončili v chudobě?

• i při práci v sexbyznysu si plaťte sociální a zdravotní pojištění (buď jako samoplátce, nebo jako OSVČ na jakoukoliv volnou živnost)
  • jako OSVČ můžete platit i paušální daň (díky tomu nebudete muset jako OSVČ vyplňovat každý rok spoustu formulářů, třeba daňové přiznání)
  • protože jsou platby zdravotního a sociální pojištění každý rok vyšší a vyšší, možná máte pocit, že ho platit nebudete a zbyde vám víc peněz
  • je ale hned několik důvodů, proč byste si i přesto měli platit pojištění třeba jako OSVČ na jakoukoliv volnou živnost (je to lepší než jako samoplátce, protože se vám zároveň započítají odpracované roky na důchod)

Co se stane, když si nebudete platit pojištění:

• "půjde po vás exekutor", což vám ještě víc zkomplikuje případný odchod ze sexbyznysu
  • nebudete mít nárok na důchod (nic jako minimální důchod neexistuje, je to hodně rozšířený omyl)
  • nebudete mít nárok na invalidní důchod (majitel podniku vám nejspíš neřekl o tom, kolik bývalých sexuálních pracovnic pak bolí kyčle)
  • pokud máte děti, nebudete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství ani na ošetřovné
  • když zestárnete, nebudete už moct nebo chtít pracovat v sexbyznysu a nestihnete včas změnit profesi, můžete získat jen dávky hmotné nouze (v roce 2024 je to 4860 korun měsíčně!) - ty pak můžete a nemusíte dostat
Jak se tedy připravovat na odchod ze sexbyznysu? Co můžete dělat už od začátku pro to, abyste to jednou zvládli:
  • plaťte si sociální a zdravotní pojištění, i když se každý rok zvyšuje
  • pracujte jako OSVČ na jakoukoliv volnou živnost (abyste měli dost odpracovaných let pro nárok na důchod)
  • znovu: nic jako minimální důchod neexistuje a bez odpracovaných let můžete dostat jen dávky hmotné nouze, ze kterých se nedá důstojně žít!!!
  • pokud nechcete být OSVČ, můžete mít vedle práce v sexbyznysu i práci v jiném oboru, abyste měli zaplacené pojištění a započítané roky do důchodu (jak na to, s tím vám můžeme pomoct)
  • neposlouchejte majitele podniku a bohužel ani kolegyně, když vám říkají, že je to super práce a nemáte myslet na tyhle věci
  • pokud vám takové věci říkají, tak je to jejich život, jejich budoucnost a vy byste měli myslet na tu vaši
  • inspirujte se dalšími tipy od nás, jak na to: https://www.spolekproochranuzen.cz/l/jak-zvladnout-odchod-ze-sexbyznysu-skoro-sama/
  • vydělat prací v sexbyznysu tolik, abyste ve stáří netrpěli nouzí (ale 90. léta už jsou pryč a i pro luxusní společnice je to většinou nereálné - prostě už si v sexbyznysu většinou nevyděláte na tři byty a vlastní firmu)

Plánujete odchod ze sexbyznysu? Potřebujete poradit, podpořit, nabídnout pomoc? Hrozí vám, že skončíte na ulici bez prostředků? Obraťte se na nás: https://www.spolekproochranuzen.cz/kontakt/.

Nic takového neplánujete? Všichni kolem vás přesvědčují, že práce v sexbyznysu je super a že tohle nemáte řešit? Neposlouchejte je. Mějte svůj rozum. Myslete na to, že pravděpodobně nechcete dělat práci v sexbyznysu do konce života. Připravujte se na to včas.

A jak vypadá sexbyznys v ČR z pohledu sexuálních pracovnic? https://www.spolekproochranuzen.cz/sexbyznys-v-cr/