Znovu se mluví o legalizaci prostituce. A my jsme u toho.
CO SI MYSLÍ SEXUÁLNÍ PRACOVNICE S VYSOKOŠKOLSKÝM VZDĚLÁNÍM (DOBROVOLNICE NAŠEHO SPOLKU) O ARGUMENTECH ZASTÁNCŮ LEGALIZACE PROSTITUCE
1. ÚVOD
V roce 2020 zveřejnili zastánci legalizace prostituce společné prohlášení, ve kterém přednesli své argumenty. Jejich prohlášení najdete na webu: https://ceskobezcenzury.cz/2020/06/zpravy-z-domova/spolecne-prohlaseni-odbornic-a-odbornika-na-tema-legislativni-uprava-poskytovani-sexualnich-sluzeb/.
Prakticky okamžitě jsme toto prohlášení dali k dispozici sexuálním pracovnicím s vysokoškolským vzděláním, které pro nás pracují jako dobrovolnice. I když cílem analýzy rozhodně nebyla kritika tohoto prohlášení "za každou cenu", většinu argumentů pro legalizaci označily sexuální pracovnice za velmi slabé.
Analýzu jsme v roce 2020 zveřejnili. Máme zpětnou vazbu od některých političek a politiků, že je analýza zbytečně podrobná a složitá. Zároveň jsme v poslední době zaznamenali zvýšenou poptávku po této původní analýze. Abychom vám vyšli vstříc, zveřejňujeme stručný dokument, který můžeme na požádání kdykoliv doplnit.
Spolek pro ochranu žen se začal formovat v roce 2015 přímo na erotickém privátu, oficiálně vznikl v roce 2016 a od té doby nepřetržitě spolupracujeme se sexuálními pracovnicemi. Pracují pro nás jako dobrovolnice a mají hlavní slovo v tom, co prosazujeme. Více než polovina z nich má vysokoškolské vzdělání. To je dobrá záruka toho, že jednáme v zájmu sexuálních pracovnic.
Zastupujeme názorový proud sexuálních pracovnic, které považují sociálně motivovanou prostituci za sociální problém, za negativní jev a chtějí jí předcházet. Sociálně motivovaná prostituce představuje podle zjištění různých organizací včetně té naší až 90% veškeré prostituce v ČR. Jedná se zejména o matky samoživitelky, ženy po opuštění z dětského domova, zadlužené ženy, ženy 50+ a ženy jinak znevýhodněné na trhu práce.
Budeme souhlasit s legalizací prostituce v ČR pouze tehdy, pokud bude maximálně 20% prostituce v ČR sociálně motivované. Trváme na tom, aby ti politici, kteří prosazují legalizaci prostituce, řešili zároveň její sociální příčiny. Zejména vymáhání výživného, dostupné bydlení, exekuční legislativu a následnou péči o osoby po opuštění dětských domovů. Nelze nejprve legalizovat prostituci a až poté řešit sociální příčiny. Je pro nás nepřijatelná legalizace prostituce v situaci, kdy v této profesi v ČR převládají občanky ČR v sociální nouzi. Z těchto požadavků neustoupíme.
Nesouhlasíme také s proklamacemi, které najdete v závěru společného prohlášení zastánců legalizace. Uvádějí, že prostituce nemá být spojována s otázkou morálky. Podle našeho názoru je v českém prostředí naopak nutné spojovat problematiku prostituce s otázkou morálky. Zejména v situaci, kdy se převážně týká občanek ČR v sociální nouzi. Jen tak může stát plnit své základní funkce a chránit důstojný život svých občanů.
Sexuální pracovnice s vysokoškolským vzděláním se nespokojí s obecnými formulacemi, kladou autorům prohlášení otázky a chtějí vědět přesně, jak autoři prohlášení dospěli k jednotlivým bodům a jak mají vše promyšlené. Zároveň si uvědomujeme, že velké části političek a politiků v ČR chybějí informace z tohoto oboru. Toho mohou zneužít různé lobbistické skupiny, včetně těch potenciálně napojených na kuplíře. Proto vám dáváme k dispozici tento dokument.
2. CO SE DÁ ŘEŠIT I JINAK NEŽ LEGALIZACÍ
policie dbá cti a důstojnosti, změní se přístup médií, který nyní napomáhá dehonestaci (používají vhodné výrazy a nepůjde jen o bulvární snahy)
ženy a muži se nebojí nahlásit trestnou činnost na nich páchanou
dojde k lepšímu porozumění mezi lidmi, kteří poskytují sexuální služby a institucemi, což povede k větší spolupráci
ochrana zdraví
snižování výskytu pohlavně přenosných infekcí
snížení trestných činů na nich páchaných
ženy i muži se se svou prací netají, nežijí ve strachu z prozrazení
snížení stigmatizace, ženy a muži se netají tím, čím se živí
veřejnost uznává, že lidé živící se prostitucí patří do společnosti jako každý jiný
sníží se psychická zátěž a neustálý strach
4. CO UŽ FUNGUJE I BEZ LEGALIZACE
možnost zřídit si živnostenský list (v současnosti na jakoukoliv volnou živnost s tím, že se ve skutečnosti živí prostitucí) se všemi právy a povinnostmi
zlepšení přístupu ke zdravotním a sociálním službám
zazní hlas žen a mužů ze sexbyznysu v médiích, přestane odsouvání těchto osob na okraj společnosti
ženy a muži mohou u lékaře říct, proč žádají vyšetření, která zjistí jejich zdravotní stav, ale jsou nestandardní a běžně je nevyžadují
ženy a muži si budou více vědomi možností a sexbyznys pro ně pak nemusí být jedinou volbou
zlepšení vztahů s institucemi
ochrana veřejného pořádku
PČR a MP bude více spolupracovat se stakeholdery ze sexbyznysu a tím potírat trestnou činnost
5. NAŠIM DOBROVOLNICÍM NENÍ JASNÉ, JAK NÁM K TOMU POMŮŽE LEGALIZACE
posílení postavení
větší profesionalizace práce
lepší pracovní podmínky
ženy a muži jsou schopni rozhodovat o své práci i životě bez ohledu na to, čím se živí
ženy a muži se budou více profesionalizovat, tím dojde i ke zvýšení sebevědomí a sebeúcty
bezbariérový přístup ke zdravotním službám
3. V ČEM NÁM LEGALIZACE NEPOMŮŽE, PROTOŽE JE TO DANÉ HISTORICKY A KULTURNĚ
6. S ČÍM LZE SOUHLASIT, ALE ZASTÁNCI LEGALIZACE BY MĚLI PŘESNĚ ŘÍCT, JAK TO ZAJISTÍ
dodržování zásad bezpečného sexu
ženám a mužům není krácen nepřiměřené jejich výdělek
ženy a muži budou schopni si lépe vyjednat služby, které poskytují
služby budou ústně uzavřenou smlouvou, která má svá pravidla, která jsou vymahatelná
mohou čerpat podporu v nezaměstnanosti, nemocenskou, bude jim vyplácen starobní důchod
možnosti lépe se bránit násilné činnosti a vymáhat svá práva
zákazníci služeb si budou vědomi toho, že mohou být trestně stíhání, protože jejich trestný čin bude nahlášen
možnost v klidu domluvit zakázku se zákazníkem, odhadnout jej, aniž by došlo k vyrušení nebo urychlení z obavy, že budou kriminalizováni
v případě vzniku míst, kde je pouliční poskytování sexuálních služeb povoleno, bude poskytování sexuálních služeb viděno pouze na stanovených místech
represe stojí více peněz než prevence - ušetří se veřejné prostředky, jako například finance na léčbu pohlavně přenosných infekcí, finance na práci s obětmi trestných činů nebo náklady na správní řízení a Policii ČR při zásazích u trestných činů a přestupků (k tomu jako Spolek pro ochranu žen dodáváme, že řešení prostituce stojí více peněz než sociální prevence, například dostupné bydlení)