Vyhovující menstruační pomůcky pro nás mizí z velkých drogerií. A máme plán pro případ, že by už nebyly vůbec

22.05.2024

Dlouhé roky se v sexbyznysu vědělo o tom, že velká část sexuálních pracovnic v ČR používá houbičky na nádobí jako menstruační. Aspoň to tak bylo, než jsme začali o této problematice mluvit. A než se z nich stalo téma i v médiích.

Používání houbiček na nádobí totiž bylo jednou z těch věcí, které vám bohužel připadají normální, když se pohybujete v sexbyznysu. V roce 2020 nás ale poprvé upozornili odborníci na všechna možná zdravotní rizika, která to přináší. A my jsme pochopili, že taková běžná praxe není v pořádku. Že bychom to měli změnit.

Pak přišel covid a například Ministerstvo zdravotnictví ČR bylo zahlceno úplně jinými problémy, než je zrovna způsob používání houbiček na nádobí v sexbyznysu. Jakmile covid ustoupil, kontaktovali jsme znovu ministerstvo a vrátili jsme se k této problematice.

Ve spolupráci s úřady a odborníky jsme našli menstruační pomůcku, která vyhovuje sexuálním pracovnicím, ale je méně riziková než houbičky na nádobí. A hlavně je k tomu přímo určena. Jedná se o menstruační mořské houby.

Bližší informace o tom najdete na webu: https://www.spolekproochranuzen.cz/l/pouzivate-houbicky-na-nadobi-jako-menstruacni-nasli-jsme-za-ne-nahradu-ktera-bude-setrnejsi-k-vasemu-telu/.

Bohužel už několik let je situace taková, že většina sexuálních pracovnic v ČR si nemůže dovolit přestat pracovat během menstruace. A gynekologové mají výhrady i proti menstruačním mořským houbám. Je ale potřeba vnímat realitu.

Sexuální pracovnice zkrátka budou používat menstruační houbičky, ať se nám to líbí, nebo ne. V praxi jde o to, jestli budou používat o něco zdravější menstruační mořské houby, nebo zdravotně závadné houbičky na nádobí. A právě proto menstruační mořské houby prosazujeme.

Vypadalo to, že naše úloha pomalu končí. Že už bude potřeba o tom jenom pořád dokola mluvit, informovat o tom na sociálních sítích a doporučovat sexuálním pracovnicím zdravější alternativu k houbičkám na nádobí, tedy menstruační mořskou houbu. Ale zhruba před rokem se ukázalo, že problém není ani zdaleka vyřešen.

Z velkých obchodních řetězců v ČR totiž v loňském roce úplně bez varování zmizely právě menstruační mořské houby. Důvodem je, že se přestaly vyrábět. Nejdříve nebyly dostupné jen v ČR, ale podle vyjádření řetězců nebudou v dohledné době ani v Německu, protože i tam nakonec vyčerpají skladové zásoby.

Náš spolek založila v roce 2016 přímo sexuální pracovnice s vysokoškolským vzděláním. Řešíme cokoliv, o co nás sexuální pracovnice požádají. Ale naše práce je taky vidět potenciální problémy a mít plán pro případ, že by nastaly.

Nikdo z odborníků nechce, aby se sexuální pracovnice vracely od menstruačních mořských houbiček k houbičkám na nádobí. To by se mohlo stát ve chvíli, kdy by těch několik eshopů přestalo existovat a mořské houby by byly v ČR definitivně nedostupné.

Proto jsme už před časem kontaktovali Ministerstvo zdravotnictví ČR a Hygienickou stanici Hlavního města Prahy. Požádali jsme je o radu, jak se máme připravit na situaci, že by menstruační mořské houby nebyly v ČR k dostání vůbec.

Nebylo pro ně vůbec jednoduché najít řešení, které by nám aspoň trochu pomohlo. Protože takové problémy běžně neřeší. A chvíli to vypadalo, že v tržní ekonomice to stát možná ani řešit nemůže a neumí.

Což by bylo pochopitelné. Tržní ekonomika je tržní ekonomika. A jinak nám úřady vždycky pomohly, ať už řešíme jakýkoliv problém. Takže bychom jim to neměli za zlé. Nakonec jsme ale od úřadů dostali pár rad, jak postupovat. Doporučili nám následující:

• dokud menstruační mořské houby někde na českém trhu jsou, nakupovat je do zásoby
  • zjistit, jestli nejsou ještě někde ve skladech (v obchodech nebo v neziskových organizacích)
  • v krajním případě začít dovážet menstruační mořské houby ze zahraničí

Ještě jednou děkujeme Ministerstvu zdravotnictví ČR a Hygienické stanici Hlavního města Prahy, že nám pomohli se na to připravit. Na nás teď je hlídat, jestli jsou dostupné aspoň na malých eshopech. A dělat všechno, co nám úřady doporučily.