Informovali jsme vládu ČR o dopadech koronaviru na ženy v nouzi

16.03.2020

Oslovily nás Seznam Zprávy s dotazem, jaké podle nás budou dopady koronaviru na ženy v nouzi. Zveřejňujeme naši odpověď, která byla následně  předána i Kanceláři předsedy vlády.


"Vážený pane redaktore,
moc Vám děkuji za Vaši reakci a za to, že sledujete naše aktivity nejen na sociálních sítích. Dovolil bych si shrnout všechny Vaše otázky.
1. Ženy obecně se nejvíce obávají finančních potíží spojených s tím, že budou mít nárok pouze na 60% platu, pokud jsou v pozici zaměstnance a vztahuje se na ně překážka v práci z důvodu koronaviru. Většina námi oslovených žen, které pracují například v restauracích, obchodech nebo jiných službách, nemají podle svých slov tak vysoké platy, aby si dokázaly našetřit. Může pro ně tedy představovat problém i to, když jeden měsíc budou pobírat jen 60% platu. Ženy, které pracují jako OSVČ, jsou pak odkázány jen na úspory a obávají se toho, jestli dostanou kompenzace a za jakých podmínek, jak dlouho bude karanténa trvat a zda jim budou stačit úspory. Řada z nich se obává i případných půjček podnikatelům, které poškodila opatření spojená s koronavirem. Očekávají totiž zpomalení ekonomiky a myslí si, že by mohly mít problém se splácením půjčky.
2. Problém je i stále ještě nízká informovanost nejen žen o tom, co je a co není povoleno během karantény. Zaznamenali jsme obavy z toho, jestli je možné chodit na poštu, do banky, jestli je majitel nevyhodí z bytu, když v důsledku finančních potíží nebudou mít na nájem atd.
3. Kontaktovali jsme pana Michala Haška jako poradce ministra vnitra Jana Hamáčka. Byť není tato problematika přímo v gesci pana Haška, je jedním z lidí, kteří mají o ženy v nouzi upřímný zájem. Náš spolek řeší specifické téma, kde tolik nerozhoduje stranická příslušnost, spíše odvaha a životní zkušenosti. Proto je pan Hašek jeden z lidí, kteří dlouhodobě sledují naši činnost. Pana Haška jsme upozornili, že velký problém bude právě s nedostatkem finančních prostředků ve chvíli, kdy budou mít nejen ženy nárok jen na 60% platu, nebo dokonce ani na to. Pan Hašek navrhne panu ministrovi Hamáčkovi a paní ministryni Maláčové, aby ženy, které se v důsledku toho ocitnou ve finančních potížích, dostaly mimořádnou podporu.
Zároveň se chystáme navrhnout, aby stát ještě lépe informoval o tom, co je a není povoleno v době karantény. Podle nás by mělo jít o jednoduchá sdělení typu "Pošty mají otevřeno." V současné době pracujeme na tom, jak přesně by informační kampaň měla vypadat.
Ženám, které by pronajímatel chtěl vystěhovat z bytu, protože se dostaly kvůli koronaviru do finančních potíží a neměly by na nájem, doporučujeme obrátit se na úřad práce se žádostí o mimořádnou podporu a případně celou věc medializovat. Myslíme si, že jakmile by média informovala o první "lidské hyeně", která vystěhovala samoživitelku bez prostředků kvůli finančním potížím v důsledku koronaviru, odradilo by to všechny ostatní.
Ještě jednou Vám moc děkuji a těším se na případnou další komunikaci. Pro jakékoliv bližší informace se na mě kdykoliv obraťte i telefonicky.
S pozdravem
Libor Balga, DiS.
předseda spolku
735961774"